Konveyör Sistemleri

Songur Konveyör ürettiği konveyör sistemlerinde; tekstil, dayanıklı tüketim malları, gıda, otomotiv, elektronik ve haberleşme vb. gibi birçok sektörde basit taşıma uygulamalarından kompleks sistemlere kadar geniş bir ürün yelpazesini sunmaktadır. Bu çeşitliliğin içinde çok düşük ağırlıklardan 16.000 kg.'a kadar malzemeler çeşitli proseslerden geçerek taşınabilmektedir. Üretimi gerçekleştirilen konveyör sistemlerinin tamamı Songur Konveyör tarafından minimum bakım ve yüksek verimlik düşünülerek tasarlanmıştır.
Monoray Konveyör Sistemleri
Monoray konveyör sistemleri, çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Malzeme akışının sürekli ve kademeli olarak yapılması gereken yerlerde monoray konveyörler uygun bir çözümdür. Songur Konveyör ürettiği monoray konveyörlerde basit kurulum ve modifikasyon kolaylığına özen göstermektedir. Ürettiğimiz farklı konveyör sistemleri ile nerdeyse size sınırsız çözümler sunuyoruz. Monoray konveyörleri, Askılı ve zemin konveyör sistemleri olmak üzere iki bölümde inceleyebiliriz.

Kardan Konveyör Sistemleri
Adını zincirin mafsal yapısından alan kardan konveyörler, kılavuzlama rayları içinde yatay ve düşey eksenlerde hareket edebilecek şekilde tasarlanmışlardır. Konveyörün üstte, taşınan malın altta olduğu askılı sistemlerin yanı sıra, konveyörün altta, taşınan malın üstte olduğu zemin uygulamalarında da kullanılmaya müsaitlerdir. Standartlarımızda 200/400 mm olarak üretilen kardan zincirleri, istek üzerine farklı hatvelerde de imal edilebilmekte, özel malzeme, ölçü ve boşluklarla üretilmiş olan zincir rulmanları, her hatvede 4 adet kullanılmaktadır. Kardan konveyörler boyahane ortamlarındaki 225°C ye kadar olan sıcaklıklarda çalışabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Görece hafif malların hassasiyet gerektiren taşıma işlerinde, otomotiv, beyaz eşya, yan sanayi, dayanıklı tüketim malları, emaye, plastik, tekstil ve mobilya gibi farklı birçok sektörde, yüzey işlem, boya ve montaj hatlarında taşıyıcı sistemler olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Tasarımlarında, malzeme kalitelerinde ve üretim süreçlerinde gösterilen titizlik sonucu, uzun ömürlü ve az bakım gerektiren konveyör sistemleri olmaları sağlanmıştır. Üretim programımızda TS 30, TS 40, TS 45 Kardan tipi konveyör sistemleri bulunmaktadır. Kullanılacak konveyör tipi, azami birim yükün ağırlığı ve dolaşım planının durumu göz önüne alınarak belirlenir.

Webb Konveyör Sistemleri
Tahrik ünitesi tarafından ilerletilen zincir ve üzerine monte edilmiş olan trolleylerin, NPI ray profili üzerinde yatay ve düşey eksenlerde hareket ederek malları taşıdığı sistemlerdir. Basit yapıları, kolay periyodik bakımları ve sağlamlıklarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Zemin uygulamalarında nadiren tercih edilirler. Trolleylerde özel malzeme, ölçü ve boşluklarla üretilmiş olan rulmanlar kullanılmaktadır. Sistemdeki düşey hareketler ray, yatay hareketler se kasnaklı veya rulolu saptırıcılar vasıtasıyla sağlanır. Webb konveyörler, boyahane ortamlarındaki 225°C ye kadar olan sıcaklıklarda çalışabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Genellikle, ağır malların hassasiyet gerektirmeden taşındığı askılı konveyör sistemlerine ihtiyaç duyulan farklı birçok üretim alanında, yüzey işlem, boya ve montaj hatlarının taşıyıcı sistemleri olarak tercih edilmektedirler. Malzeme kalitelerinde ve üretim sürecinde gösterilen titizlik sonucu, uzun ömürlü ve az bakım gerektiren konveyör sistemleri olmaları sağlanmıştır. Bu sistemlerde uygun askılama yapıldığında (İki veya daha fazla trolleyin bir veya birkaç bara ile birleştirilmesi ile) azami birim yük taşıma kapasitesi 16 tona kadar çıkmaktadır.Üretim programımızda 3”, 4” Webb tipi konveyör sistemleri bulunmaktadır. Kullanılacak konveyör tipi, azami birim yükün ağırlığı ve dolaşım planının durumu göz önüne alınarak belirlenir.